turkbuhar

Nikotin Nedir?

Ekleyen admin 24/02/2017 2 Yorumlar Kimyasal Ürünler,

Nikotin patlıcangiller (Solanaceae) bitki familyasında bulunan güçlü bir uyarıcı ve alkaloid'dir. Nikotin insan vücuduna kolayca geçebilir. Vücuda alınış şekli burun, ağız, ciğerler yada cilt tarafından olabilir. Sadece 10 saniye içerisinde kana karışarak insan beynine kadar ulaşır. Nikotin adını Portekizdeki Fransız Büyükelçisi Jean Nicot de Villemain tarafından 1560 yılında tütün tohumlarını Brezilya'dan Paris'e getirdiği için adının verildiği “Nicotiana Tabacum” denilen tütün bitkisinden almıştır.

 

Nikotinin insan vücudundaki etkileri

 

Nikotin'in MSS (merkezi sinir sistemi) ve çevresel sinir sisteminde eşit derecede uyarıcı ve depresan etkileri bulunmaktadır. Nikotin alındıktan sonra , öfori, uyanıklık, hafıza ve dikkatin artması ve sıkıntıdan kurtulma gibi etkiler oluşur. Ama aynı zamanda nikotinin kendisi de gerginlik yaratmaktadır. Nikotinin etkilerine karşı tölerans gelişir ve ilk sigara kullanırken oluşan etkiler oluşmaz.

Amerikan Kalp Derneği'ne göre nikotin bağımlılığı tarihsel olarak kırılması en zor bağımlılıklardan biri olup, nikotin bağımlılığını belirleyen farmakolojik ve davranışsal özellikler, eroin ve kokain bağımlılığını belirleyen özelliklere benzerdir.

 

Sigaraya bağlı yan etkiler

 

Genelde üst solunum yollarında karsinojen etki(halk dilinde kanserojen),çok fazla alımında ise kokarsinojen etki (bozunmuş hücre,kanserli doku)görülür, damarları büzme etkisinden dolayı ise kalp dolaşım sisteminde problemler oluşturur. Yüksek tansiyon, kalp krizi riskinin 20 kat artması, kalp durması, koroner arter hastalığı; hamilelikte kullanımda erken doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca ağız, damak, gırtlak kanserlerinin %90’ından fazlası sigaraya bağlı olup, akciğer kanseri olanlarda birinci sıra sigara kullananlarındır.

 

Nikotinin Tıbbi Kullanımı

 

Nikotin sigarayı bırakmak için tıbbi olarak kullanılmaktadır. Doktor kontrolünde alınan düşük dozlarda nikotin sigaranın yoksunluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olamaktadır. Bu amaçla nikotin sakızları, nikotin bantları ve nikotinli burun spreyleri geliştirilmiştir. Bazı ülkelerde elektronik sigaralar'da bu amaçla doktor kontrolünde kullanılmaktadır. Bazı bilim adamları tarafından elektronik sigaraların, nikotin yoksunsunluğunu engellemesinin yanı sıra, sigaraya benzer şekilde kullanılması sebebi ile sigara bıraktırmada kullanılan en etkili tedavi şekillerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Fakat karşıt düşüncede bulunan bazı bilim adamları, sigara benzeri bir kullanımı olduğu için sigara bağımlılığının yerini elektronik sigara bağımlılığına çevireceğini, bu yüzden de elektronik sigaraların sigara bırakma tedavisi amacı ile kullanılmaması gerektiğini savunmaktadır.

 

Böcek ilacı olarak kullanımı

 

Nikotin, tarih boyunca böcek ilacı olarak da kullanılmıştır. 2. Dünya Savaşından sonra dünya çapında 2.500 tondan fazla nikotin böcek ilacı (tütün endüstrisinin atıkları) kullanılmış, fakat 1980'lerde nikotin böcek ilacı kullanımı 200 ton altına düşmüştür. Bunun nedeni, daha ucuz ve memelilere daha az zararlı olan başka böcek ilaçlarının bulunmasıdır.

Halen ABD'de organik tarımda nikotinin tütün tozu şeklinde bile kullanılması yasaktır.

Etiketler:nikotin nicotine

2 Yorumlar

Ceylin:
20/07/2018, 06:53:31 PM
Yanıtla

Insanlar için çok yararlı bir yazı olmuş bu aralar sigara-tütün konularına merak salmıştım çok iyi oldu:):):):)

Emre:
26/08/2019, 04:18:49 AM
Yanıtla

Bildiğin zehir içiyormuşuz lan

Yorum Bırak